Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9, 370 01 České Budějovice


tel : 387 023 711
387 023 712
387 023 713
sso
Home | Archiv školy

Vánočně nazdobená Vídeň a unikátní výstava Pietra Bruegela

Dne 11. prosince 2018 jsme absolvovali pro naši školu již tradiční a dlouho očekávanou kulturně-poznávací exkurzi do hlavního města Rakouska – do Vídně. Tato exkurze byla pro nás pro všechny velikou radostí. Jeli jsme tentokrát dvěma autobusy.

Více jak 50% úspěšného zájezdu tvoří počasí. To nám bohužel nepřálo, přesto nás Vídeň ohromila svou monumentální architekturou.

První zastávka byla věnována významnému architektonickému počinu F. Hudertwassera. Jeho tzv. Hundertwasserhaus nás pobavil svou barevností, odvážností a absolutní absencí jakékoli rovné zdi.

Poté nás čekala projížďka městem s popisem těch nejdůležitějších památek. Již teď nám bylo jasné, že Vídeň by si zasloužila určitě delší návštěvu, že nemůžeme stihnout vše více poznat během pár hodin.

Monumentální socha Marie Terezie i Přírodovědného a Uměleckého muzea byla naším orientačním bodem pro celý den. Zde jsme zahájili naši pěší několikahodinovou prohlídku centem Vídně, zde jsme se v 18. hodin sešli před odjezdem domů.

Žáci měli vzorně připravené své referáty, naši průvodci výklad doplňovali, s plánky města jsme se orientovali velmi dobře. Nikdo se neztratil.

Co nás nejvíce uchvátilo? Byly to zejména všechny neoklasicistní, neogotické, barokní a secesní budovy stojící na tzv. Ringu nebo v jeho blízkém okolí. Budova parlamentu, Státní opera ve Vídni, celý Hofburg, divadlo Burgtheater, kostely, krásná budova radnice atd. Zjistili jsme, že ve Vídni je tolik muzeí a nejrůznějších výstav, že by zajisté bylo velmi přínosné přijet sem na 2- 3 dny a ty věnovat jen těmto krásným prezentacím výtvarného umění.

My jsme navštívili unikátní výstavu Pietra Bruegela, kterou u příležitosti 450  let výročí úmrtí autora připravilo Uměleckohistorické muzeum Vídeň. Současná vídeňská výstava představující přibližně 90 jeho děl poprvé umožňuje souhrnný pohled na velkou část tvorby Pietera Bruegela staršího: S takřka 30 malbami (tvořícími tři čtvrtiny dochovaných obrazů) a polovinou dochovaných kreseb a grafik.

Vánoce a Vídeň? Ano, Vídeň nás vánočně naladila. Město bylo překrásně vyzdobené, to jsme ocenili zejména až po setmění, všude to vkusně zářilo jednobarevnými světly, každé sebemenší náměstíčko hostilo adventní trh. Nás nadchly ty nejvyhlášenější vídeňské trhy: Christkindlmarkt u radnice, pak trhy na náměstí Marie Terezie a menší trh u gotické katedrály Stephansdom.

Tradiční hrnek na punč nám bude připomínat letošní advent ve Vídni.

Jsme velmi rádi, že nám škola umožnila navštívit tuto metropoli. Jedno víme jistě – ve Vídni jsme rozhodně nebyli naposledy!

© 2008 - 2020 Copyright Střední škola obchodní