Střední škola obchodní a Vyšší odborná škola, České Budějovice, Husova 9,
370 01 České Budějovice


tel : 387 023 711
387 023 712
387 023 713
sso

ohlédnutí za školním rokem 2016/17 - Komise odborných předmětů

Komise odborných předmětů

(foto viz. fotogalerie)

Komise odborných předmětů zajišťovala ve školním roce 2016/2017 mnoho zajímavých akcí, jejichž cílem bylo zpestřit výuku odborných předmětů a propojit teoretické poznatky žáků s praxí. Zde je stručné představení nejvýznamnějších akcí:

Září 2016

World of Beauty & Spa

Podzimní veletrh kosmetiky a krásy tentokrát 9. 9. 2016 navštívily žákyně třídy KOS2 a K3B. Je příjemné vidět svět profesionálů, prohlédnout si vše, co je na trhu dostupné, sledovat při práci ty nejlepší. Děvčata mohla získat motivaci pro své studium i budoucí praxi v oboru. Využily i možnosti nakoupit kosmetické a kadeřnické produkty a pomůcky.

     

 

Říjen 2016

pIšQworky jsou výzva!

Dne 12. října 2016 se na naší škole uskutečnilo školní kolo 9. ročníku mistrovství škol v piškvorkách – pIšQworky 2016, Historicky největší studentské soutěže v ČR.


Pravidla jsou jednoduchá: Vyhrát může každý, kdo poskládá pět koleček či pět křížků do jedné řady dřív, než se to podaří soupeři! Na každém turnaji na vítězné týmy čekají dárky a zajímavé ceny.

Pro více informací pokračujte na článek

Klikněte zde pro detailní informace

 

Fotografování krajiny na Šumavě

Ve dnech 11. – 13. října 2016 vyjeli žáci třídy F3 v rámci výukového programu „Fotografování krajiny“ na Šumavu do Horské Kvildy. Cílem akce bylo pod pedagogickým dozorem MgA. Jiřího Koreckého a učitele odborného výcviku Petra Maurence praktické fotografování krajinářských snímků v atraktivním prostředí Šumavy (okolí Horské Kvildy, Hamerský potok, Vydra...) s využitím různých klimatických podmínek. Důraz byl kladen na procvičení pokročilých technik (krajinný detail, práce s pohybovou neostrostí, panoramatické a mozaikové snímání).

První den strávili žáci v okolí Horské Kvildy, druhý den se vydali na trasu Horská Kvilda, Hamerský potok, Antýgl a Turnerova chata. V závěrečný den fotografovali na trase Horská Kvilda – Zhůří.

 

 

Listopad 2016

3. ročník Veletrhu fiktivních firem ovládly firmy ze Slovenska, Střední škola obchodní má nejlepší firemní katalog

Pod záštitou Jihočeského kraje a města České Budějovice se v rámci celostátní výstavy Vzdělání a řemeslo uskutečnil třetí ročník Veletrhu fiktivních firem. Organizace Veletrhu se ujala Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9, která má s výukou tohoto předmětu a účastí na jiných veletrzích bohaté zkušenosti. Třetí ročník Veletrhu fiktivních firem, který se konal ve dnech 23. a 24. listopadu a navázal tak na úspěšnou tradici předchozích dvou veletrhů. Zúčastnilo se ho 11 vystavujících fiktivních firem žáků středních škol z České republiky a Slovenska. Pro více informací pokračujte na článek.

Klikněte zde pro detailní informace

 

 

Mladí pekaři a cukráři na stupních vítězů v Letňanech

Na pražském výstavišti v Letňanech se v rámci veletrhu FOR GASTRO konal již 21. ročník soutěže odborných dovedností Svazu pekařů a cukrářů v ČR, jehož součástí byla i kategorie „Pekař roku 2016 – junior“. A v ní si vedla výborně žákyně naší školy Eliška Ludačková (třída CP3), která obsadila nádherné 3. místo. Mezi 15 soutěžícími z celé České republiky se neztratil ani Jan Habáník (rovněž CP3), který skončil sedmý. Ten si navíc vedl skvěle v disciplíně pletení pletýnek na čas, kterou vyhrál.

Každý pekař měl za úkol zhotovit jemné pečivo (vánočku a koláče s náplní), běžné pečivo (ručně tvarované pletýnky vyrobené v časovém limitu) a pšenično-žitný konzumní chléb.

V Letňanech se kromě pekařů utkali i cukráři v národní soutěži „Atraktivní výrobek roku 2016“. Naší školu reprezentovala Soňa Šemrová (rovněž třída CP3) s výrobkem „Jihočeská chaloupka“, který odbornou porotu rovněž zaujal, protože Soňa obsadila 3. místo.

Účast na soutěžích v Praze ukázala, že máme velmi šikovné mladé pekaře a cukráře.

 

Zlato a bronz ve fotosoutěži na Vzdělání a řemeslu 2016

Ve čtvrtek 24. listopadu 2016 se žáci naší školy Natálie Šteyerová (třída F4) a Tomáš Kříž (F3) zúčastnili celostátní fotografické soutěže pořádané SUPŠ Č. Krumlov v rámci výstavy Vzdělání a řemeslo na výstavišti v Č. Budějovicích. Zadání soutěže znělo: v provizorním fotoateliéru zřízeném v prostorách pavilonu Z vytvořit a počítačově zpracovat „Ateliérový portrét“. V soutěži se představili žáci devíti středních škol. Odevzdané práce hodnotila odborná porota složená ze zástupců zúčastněných škol. V těžké konkurenci si naši reprezentanti vedli výborně - Natálie Šteyerová získala první místo a Tomáš Kříž třetí.

 

 

Z Mistrovství republiky AR junior dvě zlata a jedno stříbro

Dvě první a jedno druhé místo získali žáci naší školy na letošním ročníku Mistrovství republiky AR Junior. To se konalo 24. – 25. listopadu v rámci výstavy Vzdělání a řemeslo na českobudějovickém výstavišti a zúčastnilo se ho 17 středních škol a učilišť z celé České republiky, jejichž zástupci změřili své dovednosti ve 12 disciplínách. Ve třech z nich dosáhli na medailová umístění naši reprezentanti.

V disciplíně Dárkové balení na téma „Autokosmetika“ zvítězila Kateřina Smažíková (třída AP2), ve Špendlení na živý model na téma „Znamení zvěrokruhu“ si nejlépe ze všech vedla Barbora Svobodová (AP2) a ve volné disciplíně na téma „Děti dětem“ 2. místo obsadila Kristýna Votrubová (AP2). Gratulujeme a nejen jim, ale i dalším za vzornou reprezentaci školy děkujeme.

 

 

Prosinec 2016

Po roce v Jihlavě opět na CESOFOTO a zase úspěšní

Zdatně si v 17. ročníku celostátní soutěže CESOFOTO, kterou tradičně pořádá jihlavská OA, SZŠ a SOŠS Jihlava, vedli žáci naší školy. Ti se na vyhlášení výsledků a zahájení výstavy vypravili ve dnech 30. 11. a 1. 12. Přímo na místě se Blanka Marková (třída F3) zúčastnila Bleskové soutěže na téma „Historické hradby pro turistického průvodce) a obsadila třetí místo.

Kromě Bleskové soutěže se v letošním ročníku CESOFOTO utkali účastníci ve čtyřech kategoriích pro žáky 2. – 4. ročníků (Portrét, Odraz ve skle nebo vodní hladině, Cesty, cestičky, pěšinky, Videodokument: rozhovor s pamětníkem nebo významnou osobností) a v jedné kategorii pro žáky 1. – 2. ročníků, kterou byla Volná tvorba.

Nejlépe si vedla z našich fotografů Radka Mazáková (třída F4), která v kategorii Portrét (soutěžilo 35 snímků) obsadila 2. a 10. místo. V kategorii Odraz ve skle nebo vodní hladině (36 snímků) byla Nikola Zemanová (F4) čtvrtá, v kategorii Krajinná fotografie (37 snímků) pak šestá. Mezi videodokumenty (šest prací) byl Tomáš Kříž (F3) čtvrtý. V kategorii Volné tvorby (35 snímků) obsadil Dominik Kulich (F1) sedmé místo.

 

Leden 2017

Exkurze na Ekonomické fakultě Jihočeské univerzity byla vydařená

Jaké to je být „vysokoškolákem nanečisto“, to si při návštěvě Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity vyzkoušeli žáci tříd M4, NP2 a KM3 (jen oboru management) v úterý 17. ledna. A jak je zřejmé z ohlasů, bylo to jednoduše „super“. Exkurze byla opravdu vyvedená, což bylo výsledkem perfektně připraveného programu. Ten se skládal ze soutěže s názvem „Co se skrývá pod povrchem?“ v prostorách děkanátu fakulty, následovala návštěva Akademické knihovny Jihočeské univerzity a po obědě v menze týmová manažerská hra v posluchárně F3. Do té se zapojily i naše učitelky Ing. Jitka Faltýnová a Ing. Petra Studenovská, které toto klání vyhrály a dokonce pokořily stávající rekord fakulty. To byla ta nejlepší tečka za vydařenou exkurzí.

 

Únor 2017

Žáci 4. ročníků zvyšují své šance na uplatnění na trhu práce v projektu: „Cesta k práci“

Od února 2017 se naše škola zapojila do projektu „Cesta k práci“. Projekt bude realizován po dobu dvou let,  zaměřuje se na mladé do 25 let, kteří jsou v posledním ročníku vzdělávání.

Projektových aktivit se v letošním roce účastní žáci čtvrtých ročníků oborů Obchodník a Ekonomika podnikání. Žáci získají teoretické i praktické dovednosti a kompetence, které jim pomohou najít uplatnění na trhu práce. Lektory jednotlivých přednášek, besed a workshopů jsou významné osobnosti, podnikatelé, manažeři i zaměstnanci, s bohatými pracovními i osobními zkušenostmi.

Pro více informací pokračujte na článek

Klikněte zde pro detailní informace

 

Třetí ročník soutěže Písecké dortování

V polovině února se v Písku uskutečnil již 3. ročník soutěže mladých cukrářů Písecké dortování, kterého se zúčastnily i naše cukrářky Daniela Tkáčiková a Tereza Košová z třídy C2. Téma znělo „Z pohádky do pohádky“. Jedenáct soutěžících si na místě losovalo z pěti pohádek (Medvídek Pú, Hledá se Nemo, Křemílek a Vochomůrka, Včelí medvídci a Spongebob). Po celodenním klání pak byly vyhlášeny výsledky, naše děvčata obsadila 7. a 11. místo.

 

 

Březen 2017

Obchodníci se připravují na budoucí povolání: Exkurze u sociálního partnera školy,  HM TESCO ČB

27. 3. 2017 – proběhla exkurze u sociálního partnera školy HM TESCO ČB. Kontakt s budoucím možným zaměstnavatelem spojený s diskuzí o pracovních podmínkách a s přípravou na možné budoucí povolání u končícího ročníku 4O.

Pro více informací pokračujte na článek.

Klikněte zde pro detailní informace

 

Úspěch na soutěži AR Junior ve špendlení na živý model na World od Beauty and Spa

V rámci největšího mezinárodního veletrhu kosmetiky, kadeřnictví a zdravého životního stylu v ČR World of Beauty and Spa 2017, který se konal ve dnech 10. - 12. března 2017 v Praze,  se mimo jiné uskutečnila také aranžérská soutěž AR Junior - špendlení na živý model s tématem Znamení zvěrokruhu. Za naší školu se akce zúčastnily žákyně II. ročníku oboru Aranžér. Špendlila Barbora Svobodová, modelkou jí byla Sára Tauchim. V klání 17 škol se mezi 19 soutěžícími naše žákyně umístily na krásném 5. místě. Svůj vstup do aranžérského světa tak zvládly více než dobře.

 

4. místo v okresním kole soutěže „Finanční gramotnost“

Soutěž měla podobu on-line testu, který obsahoval jak teoretické, tak praktické početní otázky z oblasti finanční gramotnosti. Okresního kola se zúčastnili 3 nejúspěšnější žáci ze školního kola. Náš soutěžní tým skončil celkově čtvrtý, ztrácel pouze jediný bod na vítěznou školu a měl druhý nejlepší čas. Pro více informací pokračujte na článek.

Klikněte zde pro detailní informace
 

23. ročník Mezinárodního veletrhu fiktivních firem: Naše fiktivní firmy opět skvěle obstály ve velké konkurenci. Porotu nejvíce zaujal katalog firmy Hombre Fuerte

Ve dnech 22. - 24. března 2017 se žáci Střední školy obchodní, České Budějovice, Husova 9, tradičně zúčastnili 23. ročníku Mezinárodního veletrhu fiktivních firem, který se uskutečnil na Výstavišti Holešovice v Praze. Ve velké konkurenci 115 přihlášených tuzemských a zahraničních fiktivních firem z 9 států (Rakousko, Belgie, Rumunsko, Bulharsko, Itálie, Slovenská republika, Finsko, Španělsko a Polsko) se fiktivní firmy školy celkově umístily na 23. a 24. místě v soutěžní kategorii o nejlepší katalog dokonce na 5. a 7. místě. I tento rok se fiktivní firmy přihlásily do dalších z nepovinných soutěží, například o nejlepší fotografii.
Pro více informací pokračujte na článek.

Klikněte zde pro detailní informace
 

 

První místo v kategorii "Balíček pro čekajícího zákazníka" a celkově 3. místo v soutěži v dárkovém balení v Bratislavě

Každoročně se účastníme soutěže v dárkovém balení v Bartislavě. V letošním již 14. ročníku nás reprezentovala Lucie Škardová a byla velmi úspěšná. Z Bratislavy se vrátila nejen s dipolomem za první místo v kategorii "Balíček pro čekajícího zákazníka", ale i s pohárem za 3. místo v celé soutěži. Pro více informací pokračujte na článek.

Klikněte zde pro detailní informace

 

Aranžérka Kateřina Smažíková zazářila v Bratislavě na mezinárodní soutěži

Vynikající úspěch naší školy na soutěži v Bratislavě! Dva poháry a diplomy za celkové vítězství a za prvenství v disciplíně na téma „Mama, ďakujem“ přivezla ze 14. ročníku celostátní soutěže v dárkovém balení s mezinárodní účastí Kateřina Smažíková, žákyně 2. ročníku oboru Aranžér. Soutěž se konala ve středu 22. března v hlavním slovenském městě a pořádala ji Stredná odborná škola obchodu a služeb Samuela Jurkoviča.

Cílem soutěže byla prezentace a porovnání vědomostí a zručnosti žáků, rozvoj tvořivosti a uplatnění vlastních nápadů a estetického cítění, navázání nových kontaktů a přátelství mezi žáky a výměna zkušeností mezi pedagogy.

Soutěž měla tři témata – dárkové balení „Mama, ďakujem“, „Balíček pre čekajúceho zákazníka“ a nabídka dne „Čaro jari“. Vyhlášeno bylo vždy pouze 1. místo v jednotlivých disciplínách a následně celkové prvenství na základě bodového hodnocení všech tří disciplín.

 

 

Červen

Umění ve městě

Byla by škoda nevyužít dobře rozjetého projektu, který letos už po desáté osídlil centrum města České Budějovice. Sochařské instalace Umění ve městě oživují veřejný prostor, jsou dobrou propagací města, lákají turisty k množství fotografií, k zastavení, přinášejí i četné diskuze nad podobou současného umění.

 Letos na Černé věži opakovaně přistála moucha, zajímavý počin organizátora celého projektu Michaela Trpáka. Samotné centrum zpestřily monumentální kuželky z betonu, které každého nalákaly k posezení u hrací desky a nabídly nečekané výhledy na domy na náměstí. Putovat podle mapky za dalšími objekty bylo dobrodružstvím. Těšíme se na další ročník!

Mgr. Bílková a třídy aranžérů a kosmetiček

 

Body the exhibition, Praha Holešovice

Kontroverzní výstava, která přispívá k podrobnému poznání lidského těla

Tento projekt přináší možnost podpořit naše teoretické vědomosti z předmětu Zdravověda. Výstava nabízí prohlídku detailů lidského těla, vysvětluje veškeré pochody v těle, někdy i varuje a nabádá. Oslovil nás komentář budoucího lékaře Pavla, který nám pomohl zorientovat se v problematice, uváděl různé zajímavosti, občas nás i otestoval, co o svém těle víme. Varováním pro všechny mohl být pohled na plíce kuřáka, předvedl nám i techniky samovyšetření, které mohou být zásadní pro včasnou diagnózu nádorového onemocnění prsu. Výstava je kromě exponátů doplněna panely, projekcemi a 3D animacemi.

Výstavou jsme prošli se zájmem, určitě přispěla k našim poznatkům z odborných předmětů

Třídy kadeřnic a kosmetiček z úseku Třebízská

 

 

Projektový týden

Každoročně se žáci druhého ročníku oboru Prodavač a třetího ročníku oboru Obchodník zúčastní tzv. Projektového týdne. V tomto týdnu mají za úkol propojit své teoretické znalosti získané ve škole s praxí. Cílem letošních projektů bylo zmapovat nákupní chování, formy prodeje, sortiment a služby, které maloobchod poskytuje svým zákazníkům. Žáci jednotlivé faktory zkoumali v předem stanoveném akčním rádiu v Českých Budějovicích. Na závěr své poznatky prezentovali ve škole před komisí.

© 2008 - 2018 Copyright Střední škola obchodní